KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 12-05-2015 17:32

Mestanlı Zeybekler Derneğinden Anlamlı Ziyaret

Bulgaristan’ın Momçilgrad Bölgesinden ilimize gelerek, Türk Dil Bayramı etkinliklerine katıldıklarını ifade eden Dernek Başkanı Hasan Metin, yıllardır Bulgaristan’da yaşadıklarını ama köklerinin ve geçmişlerinin Karaman’a dayandığını söyleyerek, anayurtları olan Karaman’da olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. Dernek Başkanı Metin

Mestanlı Zeybekler Derneğinden Anlamlı Ziyaret
T.C.
KARAMAN VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 
 
 
NO: 2015/204
KARAMAN – (11.05.2015) 
Mestanlı Zeybekler Derneğinden Anlamlı Ziyaret
 
738. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Kapsamında İlimizde Bulunan Mestanlı Zeybekler Derneği Başkanı Ve Beraberindeki Heyet Vali Murat Koca’yı Ziyarete Etti.
11 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 14.30’da Valilik Makamında gerçekleşen ziyarete; Bulgaristan Mestanlı Zeybekler Derneği Başkanı Hasan Metin ve beraberinde, genç öğrenciler Rositsa Maksimova, Simeon Çauşev ve Meral Hüseyin katıldı.
 
Bulgaristan’ın Momçilgrad Bölgesinden ilimize gelerek, Türk Dil Bayramı etkinliklerine katıldıklarını ifade eden Dernek Başkanı Hasan Metin, yıllardır Bulgaristan’da yaşadıklarını ama köklerinin ve geçmişlerinin Karaman’a dayandığını söyleyerek, anayurtları olan Karaman’da olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.
Dernek Başkanı Metin; “Her ne kadar yüzyıllardır farklı bir ülkede ve farklı kültürlerin etkisi altında yaşasak da, kök ve geçmişimizin bizi birbirimize bağladığı köprüler sayesinde öz kimliğimizi kaybetmeden bugünlere kadar geldik.
 
Yaşadıkları coğrafyada farklı din ve farklı kültürlere sahip insanlarla beraber bir hayatın içerisinde olduklarını ifade eden Hasan Metin, Mestanlı Zeybekler Derneği olarak bugüne kadar birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini belirterek, yaptıkları çalışmalarla bölgede yaşayan insanlara, Türk İslâm Medeniyeti ve kültürünün incelik ve güzelliklerini aktarmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
Vali Murat Koca ise konuşmasında; “738. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında balkan ülkelerinden gelen ve kökleri Karaman’a dayanan konuklarını, Türkçe’nin Başkenti Karaman’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.
 
Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında yine geçmiş yıllarda balkan ülkelerine göç eden Karamanlılarla bir araya geldiklerini söyleyen Vali Koca, dilin tüm insanlık için ortak bir değer ve birleştirici bir unsur olduğunu belirterek, geçmişiyle bağlarını koparmadan gelecekle sağlam köprüler kurmuş, kendi öz kimliğini kaybetmeden gelenek, görenek ve Türk kültürünü balkanlarda yaşayan ve yaşatan Karamanlıların varlığının Türk Dili’ne yüzyıllardır başkentlik yapmış bir il olan Karaman için şans olduğunu belirtti.”
 
Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Hasan Metin Vali Murat Koca’ya Türk Dil Bayramını kutlayan bir plâket takdim etti. Vali Koca ise Dernek Başkanı Hasan Metin’e Mader - i Mevlana Kristali hediye etti.
 
Sıcak ve samimi bir oramda gerçekleşen ziyarette Rositsa Maksimova’nın Türkçe okuduğu şiir, Vali Koca ve beraberindeki heyet tarafından beğeniyle dinlendi. Ayrıca konukların giydikleri yöresel kıyafetleri de ilgi odağı oldu.
Ziyaret programı, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 
http://www.karaman.gov.tr