Komik
Giriş Tarihi : 23-05-2015 20:50

Necmi Ali: Avrupa’nın güvenliğinde Türkiye AB’nin stratejik ortağıdır

Türkiye Cumhuriyetinin AB ilerleme raporu Avrupa Meclisinde görüşüldü. 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Strasburg’ta yapılan oturumda Kati Peri’nin sunmuş olduğu rapor tartışıldı. Görüşmeler sırasında sözü alan Bulgaristan’ın Türk asıllı AB milletvekili Necmi Ali şunları söyledi: “AB ortağı ve NATO üyesi olarak Türkiye büyük bir strateji öneme sahiptir ve

Necmi Ali: Avrupa’nın güvenliğinde Türkiye AB’nin stratejik ortağıdır

Türkiye Cumhuriyetinin AB ilerleme raporu Avrupa Meclisinde görüşüldü. 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Strasburg’ta yapılan oturumda Kati Peri’nin sunmuş olduğu rapor tartışıldı. Görüşmeler sırasında sözü alan Bulgaristan’ın Türk asıllı AB milletvekili Necmi Ali şunları söyledi: “AB ortağı ve NATO üyesi olarak Türkiye büyük bir strateji öneme sahiptir ve bölgedeki güveni ve istikrarı sağlamada jeopolitik görevi çok önemlidir. Ülke, bölgenin başoyuncusudur, özellikle Orta Doğu’dan gelen mültecilere insani yardım sağlama açısında büyük görev üstlenmiştir. Yaklaşık iki milyon Suriyeli mültecinin bakımı neredeyse 6 milyar dolar değerindedir ki aynı anda uluslararası toplumdan gelen maddi ve siyasi desteğin son derece sınırlı olduğu görülmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki işbirliği karşılıklı çıkara dayanmaktadır, bu yüzden bizi bekleyen güvenlik sorunlarını aşmak için her zamankinden daha fazla birbirimize ihtiyaç duymaktayız”.

Rapordaki olumsuzluklara değinen ALDE/HÖH milletvekili, ülkenin reform konusunda elde ettiği ilerlemelerin yer almadığını ve bu durumun Türk toplumunda Avrupa Birliğine karşı olan şüpheciliğin artışına yol açacağına dikkat çekti.

Ayrıca Necmi Ali raporda yer alan bazı noktalara işaret etti ve açıkça bundan duyduğu rahatsızlığa vurgu yaptı. Söz konusu raporda, “Türk hükümeti tarafından atılan olumlu adımların düzgün ve doğru bir şekilde belirtilmesi yerine olumsuz unsurlar üzerinde çok fazla vurgu”, yapıldığının altını çizdi. Devamında Necmi Ali, böyle bir yaklaşımın ülkenin AB üyeliğine ilişkin son zamanlarda kamuoyunda, özellikle gençler arasında yüzde 54’e varan olumlu eğilimleri zayıflatacağını belirtti. AB Parlamentosu Komisyonu heyetinin Ankara ziyareti analizlerinin dikkate alınmadığını söyledi.

Türk asıllı milletvekili açıklanan raporda müzakere edilecek 23. Fasıl “Yargı ve Temel Haklar”, 24. Fasıl “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” ve Türk tarafının açmaya hazır olduğu toplam 17 Fasıllın açılmasına ilişkin açık bir tutum sunmadığına da işaret etti. Bunun yapılması durumunda, reformların uygulaması konusunda Türk hükümetine itici güç vereceğini söyleyen Necmi Ali, Türkiye’nin 2020 çalışmalarına da dikkat çekti. Bu çalışmalarda Türkiye’nin 2020 dönemine kadar siyasi reformlar için 25 farklı alanda 1200 somut adım içeren önlem programı kabul etti bilgisi de HÖH temsilcisi tarafından AB Meclisinin dikkatine sunuldu.

Konuşmasında Necmi Ali çok önemli bir duruma, AB ile müzakere kapsamında gerçekleşen reform sürecinin Türkiye’ye istikrarlı kurumlara sahip güçlü bir çoğulcu demokratik sistemin geliştirmesi için önemli bir fırsat sayılabileceğine dikkat çekti.

Haber.Bg