GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2015 20:38

Türkiye’den Bulgaristan’a sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Parlamentosu’nda kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karara tepki gösterdi.Parlamentonun ırkçı ATAKA Partisi gibi aşırı unsurların esiri olduğu vurgulanırken

Türkiye’den Bulgaristan’a sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Parlamentosu’nda kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karara tepki gösterdi.Parlamentonun ırkçı ATAKA Partisi gibi aşırı unsurların esiri olduğu vurgulanırken, kararın iki ülke ilişkilerine zarar vereceği belirtildi.Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle: ”Bulgaristan’da aşırı milliyetçi, yabancı düşmanı, ırkçı ve Avrupa-Atlantik değerleri karşıtı ATAKA Partisi’nin girişimi sonucu, 24 Nisan 2015 tarihinde Bulgaristan Parlamentosunda kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karar Türkiye’ye karşı dostça olmayan bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye, tarihine yöneltilen bu iftirayı reddetmektedir.
Komşu ülke Bulgaristan Parlamentosu, Türkiye’nin bu tarihi konuda ortaya koyduğu insani ve somut açılımları görmezden gelerek, bünyesindeki aşırı unsurların maalesef esiri olmuştur. Kararın Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde olumsuz izler bırakacağı açıktır. Bu görüşlerimiz bugün Bakanlığımıza çağrılan Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisine de bildirilmiştir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı