SİYASET
Giriş Tarihi : 14-06-2015 11:34   Güncelleme : 14-06-2015 11:34

Halk Meclisi tarihi utancı silmek üzere mi?

Türklere yönelik eski komünist totaliter düzenin uyguladığı Zorunlu Bulgarlaştırma Süreci mağdurları Bulgaristan Halk Meclisinde adalet bulmak üzere mi? Cuma 12 Haziran günü yapılan Nüfus Kayıt Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin beş yasa tasarısından biri hala süren Bulgarlaştırmayı kökünden kazımayı öngörüyor. Başta HÖH Genel Başkanı ve Meclis Grubu

Halk Meclisi tarihi utancı silmek üzere mi?

Türklere yönelik eski komünist totaliter düzenin uyguladığı Zorunlu Bulgarlaştırma Süreci mağdurları Bulgaristan Halk Meclisinde adalet bulmak üzere mi? Cuma 12 Haziran günü yapılan Nüfus Kayıt Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin beş yasa tasarısından biri hala süren Bulgarlaştırmayı kökünden kazımayı öngörüyor. Başta HÖH Genel Başkanı ve Meclis Grubu Başkanı Lütfi Mestan’ın ve tüm milletvekilinin imzasıyla Ekim 2014’te Meclis Yazmanlığına sunulan yasa tasarısı, “Vatandaş Kayıt ve Kamu İdari Hizmetleri Birleştirilmiş Sistemi” (ESGRAON) içerisinde ve ona bağlı tüm kütüklerden zorla dayatılan Bulgar adlarının kazınmasını öngörüyor. Ayrıca 30 Haziran 2001 tarihine kadar ölen ama adları Bulgarca kalan kişilerin de Bulgar adlarının silinip, Türk-Arap adlarının geri verilmesini de içeriyor. Bunun yapılması durumunda artık hiç bir görevli herhangi bir belge ve nüfus belgesi çıkartılırken bu silah zoruyla dayatılan adları soramayacak. Bu uygulama çoğu yerde hala devam ediyor.

Ayrıca bunu yapanlara ceza isteniyor. Tüm bu işlemelerin devletin iç mekanizmaları ve resmi yollardan, herhangi bir vatandaşın başvurusuna gerek kalmadan yapılması isteniyor.

HÖH söz konusu adların zorla silah, tank ve asker gücüyle dayatıldığını, geri verme işleminin de resmi yoldan Bölgesel Kalkınma Bakanlığına bağlı “Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler” Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasını istiyor.

Beklendiği üzere sözde vatanseverler ile Türklerin ve Müslümanların geniş desteğine sahip Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekilleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

AGİT tarafından faşist olarak tanımlanan Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) Partisi adına Vatansever Cephe Meclis Grubundan bir milletvekili, misilleme olarak Osmanlının (Türklerin) 500 yıl boyunca Bulgarlara uyguladığı sözde Türkleştirmeye ele alan bir yasa tasarısını Meclis Genel Kuruluna getirecekleriyle tehdit etti. Her seferinde Türk düşmanlığını gizlemeyen ve güzel Türk soyadına sahip Bayraktarov adlı milletvekili, öbür dünyada bulunan birinin adını geri almak istemediğinde ne olacağını sordu! Oysa HÖH bu işlemlerin devlet organları tarafından resmi yoldan yapılmasını istiyor.

Tartışmalar Çarşamba gününe ertelendi.

Sürenin yetersiz olması ve toplamda beş ayrı yasa tasarısının içerdiği görüşmeler Mecliste hükümet denetimi yapılabilmesi için Çarşamba gününe ertelendi. O sırada meclis genel kurulunda sadece 105 milletvekili bulunuyordu, bunlardan 14’dü HÖH’lüydü. Genel Başkan Lütfi Mestan yaşananları meclis grubu odasından takip etti. Onun eksikliğini aratmayan ve konu hakkında söz alan Ruşen Riza, Ferihan Ahmedova ve Ramadan Atalay yasa tasarısına ilişkin HÖH gerekçelerini, Türk halkında gelen baskı ve istekleri ve de sözde vatanseverlerin ağızının payını verdi!

Şubat ayında ilgili komisyonda görüşülen yasa tasarısı HÖH’ün 3 evet oyuna karşı tüm diğer üyelerin çekimser kalmaları sonucu kabul edilmemişti.

Çarşamba günü de yasa tasarısının geçmediği halde HÖH’ün ne tür tutum sergileyeceği şimdilik belli değil.  

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER - Sofya