SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2015 20:44   Güncelleme : 16-06-2015 20:44

Simeonov ezanın yasaklanmasını istedi

Vatansever Cephe Meclis Grubu Başkanı ve “faşist” Bulgaristan’ın Kurtuluşu için Ulusal Cephe (NFSB) Genel Başkanı Valeri Simeonov Meclis kürsüsünden Bildirge okurken hem HÖH’e hem de Müslümanların kutsal değerlerine dil uzattı. Son günlerde ülkenin bazı bölgelerinde patlak veren Bulgar ve Roman vatandaşları arasındaki gerginliğe yönelik bir bildirge okuyan

Simeonov ezanın yasaklanmasını istedi

Vatansever Cephe Meclis Grubu Başkanı ve “faşist” Bulgaristan’ın Kurtuluşu için Ulusal Cephe (NFSB) Genel Başkanı Valeri Simeonov Meclis kürsüsünden Bildirge okurken hem HÖH’e hem de Müslümanların kutsal değerlerine dil uzattı. Son günlerde ülkenin bazı bölgelerinde patlak veren Bulgar ve Roman vatandaşları arasındaki gerginliğe yönelik bir bildirge okuyan Simeonov, ezanın dışa verilmesinin yasaklanmasını da istedi. Bu uygulama hakkında yönetmeliklerin bulunduğunu ama hiç kimsenin bu yönetmelikleri dikkate almadığını söyledi.

Çoğunluk çatırdıyor mu?

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporunda faşist olarak tanımlanan NFSB ile hükümeti kuran GERB arasında her geçen gün gerginlik artıyor. Hükümete yönelik desteğinin devam etmesi için daha önce GERB’e yedi maddelik bir istek dizelgesi sunan Vatansever Cephe bu isteğini yeniden hatırlattı. Bugün (16 Haziran 2015) olağanüstü toplanan Halk Meclisinde Sağlık Yasasında Değişiklikler Yapılmasına İlişkin Yasanın ikinci okuması görüşülmeleri sırasında Vatansever Cephe milletvekili Dimitır Bayraktarov sürekli GERB milletvekillerine karşı tutum sergiledi.

Mecliste Ali Cengiz oyunları

Muhalefetin Yasaya ilişkin verdiği çoğu önerinin neredeyse tartışmasız reddedilmesi ana muhalefet Bulgar Sosyalist Partisi – Sol Bulgaristan Meclis grubu milletvekillerini çileden çıkardı. Zaten neredeyse ortalama 120 kişiyle çalışan Mecliste, toplantı yeter sayısı olup olmadığını tespit etmek için BSP yoklama yapılmasına istedi.

HÖH milletvekilleri de durumu fırsat bilip değerlendirme toplantısı yapmak için Meclis Grubu odasına geçtiler.
Toplantı yeter sayısının olduğu tespit edildikten sonra Meclis Yasa görüşmesine kaldığı yerden devam etti. Çalışmalar 111 milletvekiliyle sürdü. 240 sandalyeye sahip Halk Meclisinde çalışmaların çoğu milletvekillerinin yüzde 45’iyle yapılıyor.

Yedi saat çalışmadan sonra 49 fıkraya sahip yeni Sağlık Yasasının Genel Kurulundaki ikinci okuması anca yirminci fıkrasına kadar görüşüldü. HÖH adına bu fıkraya kadar 30’dan fazla öneri sunan Dr. Hasan Ademov, Dr. Tunçer Kırcaliev ve Dr. Cevdet Çakırov’un sadece bir önerisi kabul edildi. Aynı durum BSP - Sol Bulgaristan için de geçerli. İktidarın kabul ettiği değişikliklerin neredeyse tamamı sağlık açısından ve yasa düzenlemesi açısından çok sakıncalı ve tartışmaya açık olduğu gerçeği, tüm muhalefet milletvekilleri tarafından defalarca dile getirildi. Çalışmalar tam hız devam ediyor.(devamı gelecek)

 

 

Kaynak: İsmail Köseömer – Sofya