GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2015 15:34   Güncelleme : 29-06-2015 15:34

Karlova’da Kurşun Camii’nin savunulması için Milli protesto gösterisi yapılacak

Karlova Müslümanları tarafından 30 Haziran 2015 /Salı/ saat 11-12 arası Kurşun Camii’nin savunulması amacıyla “Avrupa Ülkesi Bulgaristan’da Dini Mabetlerin yok edilmesini durduralım” adı altında bir protesto yürüyüşü düzenleniyor. Karlova Kurşun Camii önünde yapılması planlanan protesto gösterisine Bulgaristan’ın dört bir yerinden Müslümanların katılması

Karlova’da Kurşun Camii’nin savunulması için Milli protesto gösterisi yapılacak

Karlova Müslümanları tarafından 30 Haziran 2015 /Salı/ saat 11-12 arası Kurşun Camii’nin savunulması amacıyla “Avrupa Ülkesi Bulgaristan’da Dini Mabetlerin yok edilmesini durduralım” adı altında bir protesto yürüyüşü düzenleniyor.

Karlova Kurşun Camii önünde yapılması planlanan protesto gösterisine Bulgaristan’ın dört bir yerinden Müslümanların katılması bekleniyor.

Karlova Müslümanları tarafından oluşan girişim komitesi tarafından yapılan açıklamada: “Düzenlemekte olduğumuz barışçıl protesto gösterisi ile biz Karlova Müslümanları dini mabetlerimizin yok edilmesine karşı, bununla birlikte atalarımızın izlerinin silinmesi amacıyla camilerimizin müzeye çevrilmesine karşı olduğumuzu göstermekteyiz. Camilerimiz Allah’ın evidir ve O’na dualarımızı iletmek için tek kutsal yerdir. Müslümanlar için kutsal olan camilerimizi Stara Zagora Hamza Bey Cami’si gibi müzeye çevrilmesine göz yumamayız” diye belirtiliyor.

Bilindiği üzere Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ülke genelinde çok sayıda vakıf malının iadesi için mahkeme süreçlerini devam ettirmektedir. Karlova Kurşun Camii’nin iadesi için süreç Sofya Temyiz mahkemesinde devam etmesine rağmen, caminin etrafı kazılarak, müzeye çevirme çalışmaları yapılmaktadır. 

Kaynak: Sebahat NECİB