GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2015 20:43   Güncelleme : 30-06-2015 20:43

Dünya Bankası Bulgaristan’a üretkenliği artırmasını tavsiye etti

Dünya Bankası’nın Bulgaristan’da üretkenliğe ilişkin raporunda insan kaynaklarına yatırım, dünya ekonomik ağı ile daha iyi bütünleşme, yönetimin iyileştirilmesi yönünde yoğun çalışmasını tavsiyede bulunuyor. Rapor yazarları ülkemizde son derece büyük demografik değişikliklerin gözlendiğini, nüfus sayısında büyük azalma yaşanacağını ve bunun daha yüksek

Dünya Bankası Bulgaristan’a üretkenliği artırmasını tavsiye etti

Dünya Bankası’nın Bulgaristan’da üretkenliğe ilişkin raporunda insan kaynaklarına yatırım, dünya ekonomik ağı ile daha iyi bütünleşme, yönetimin iyileştirilmesi yönünde yoğun çalışmasını tavsiyede bulunuyor.

Rapor yazarları ülkemizde son derece büyük demografik değişikliklerin gözlendiğini, nüfus sayısında büyük azalma yaşanacağını ve bunun daha yüksek üretkenlik ile kapatılması gerektiği belirtiliyor. 2050 yılında bir Bulgaristan vatandaşının şuankinden yüzde 30 oranında fazla üretken olması gerekecek.

Dünya Bankası bundan dolayı çocuk yaşta erken gelişim imkanlarına erişimin iyileştirilmesi, ilk okul eğitim kalitesinin artırılması, ömür boyu öğrenmeyi teşvik ve yüksek tahsilin desteklenmesini öneriyor.

Kaynak: BNR