YEREL
Giriş Tarihi : 02-07-2015 18:51   Güncelleme : 02-07-2015 18:51

Krumovgrad’ın birçok sakini Yunanistan’da daha yüksek maaşta çalışmakta

Krumovgrad /Koşukavak/ Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, “Krumovgrad Belediyesi 80 yerleşim yerine ve 840 km2’lik bir alanı kapsamaktadır. Ancak bazı yerleşim yerlerinde altyapı problemleri olmakta ve su sorunu yaşanmaktadır. Yerli halk, mevcut hükümetin birinci önceliği Rodoplar dahi belirli bölgelerde ekonomik geri kalmışlığın üstesinden gelinmesi olması gerektiğine inanıyor.

Krumovgrad’ın birçok sakini Yunanistan’da daha yüksek maaşta çalışmakta

Krumovgrad /Koşukavak/ Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, “Krumovgrad Belediyesi 80 yerleşim yerine ve 840 km2’lik bir alanı kapsamaktadır. Ancak bazı yerleşim yerlerinde altyapı problemleri olmakta ve su sorunu yaşanmaktadır. Yerli halk, mevcut hükümetin birinci önceliği Rodoplar dahi belirli bölgelerde ekonomik geri kalmışlığın üstesinden gelinmesi olması gerektiğine inanıyor. Gençler, bu toprakların zenginliğine güvenerek, çalışmak ve gelişmek için imkanları var ise o zaman başarılı bir iş kurabilirler” diye açıklamada bulundu.

- Sayın Mehmet, Krumovgrad Belediyesi yıllardır Yunanistan ile sınır ötesi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik projeleri başarıyla gerçekleştirmektedir. Bunlardan hangisi sona erdi?

Evet, bu programlara yönelik iki başarılı projelerimiz var. İlki, Avren köyünde "Yeşil Merkez" yapmaktır. Eski sağlık ocağı binası restore edilmiştir ve şimdi iki ülkenin gençleri bu Merkeze gelerek, doğa ve çevrenin korunması ile ilgili bilgiler ediniyor. Proje, Yunanistan-Bulgaristan 2007-2013 projeleri Avrupa Bölgesel İşbirliği (ETC) ve SÖİ Programları kapsamında uygulanmaktadır. İkinci projemiz, Bansko şehri ile “Kolay Seyahat” adlı ortak proje uygulamaktayız. Projeyle, mobil uygulamaları ve internet gibi, tüm yolcular için gelişmiş teknolojileri kullanarak kolayca erişilebilir, web tabanlı mobil hizmetleri geliştirilerek, sınır bölgeleri arasındaki erişilebilirliği artırmak amaçlanıyor.

- Şimdi "Agroles” adlı üçüncü proje kapsamında çalışmalar devam etmekte. Peki, bu proje neler kapsamaktadır?

Biz projeyi Kırcaali Valiliği’nden devraldık. Amacımız alternatif arayışı içinde çiftçilere, modern teknolojileri kullanarak iyi tarım uygulamalarını teşvik ederek destek olmaktır. Hedefimiz bu projeyi sınır bölgesindeki kırsal nüfus tarafından uygulayarak, ürünlerin kalitesini arttırmaktır.

- Peki, bundan beklenen sonuç nedir?

Tütün üretimi yıldan yıla azalmakta. Bu nedenden dolayı Krumovgrad ve Strancevo çevresinde uygun bölgelerde sebze yetiştirmek için deneyimler yapmaktayız. Krumovgrad bölgesinden üreticiler, sebze üretimi yanı sıra beyaz keki de üretmekte. Kekik ekimi tamamen geleneksel tütün kültürünün yerini alamaz, ancak çiftçilerin geçim ve geliri için daha iyi fırsatlar verebilir. Projenin amacı, aynı zamanda gübre ve su kullanımının azaltılması yoluyla bitkisel üretim ekonomisini geliştirmektir.

- Krumovgrad bölgesinden çiftçiler geleneksel tütün kültürünü bu yıl devam ettirecekler mi?

Bölgemizde tütün üretimi azalmış durumda olsa da, Tokaçka, Paşintsi, Egrek, Avren, Çerniçevo ve hatta Strancevolu tarım üreticileri bu bölgelerde hala tütün üretmekteler. Krumovgrad ilçesi tütün üreten büyük bir bölge. Hatta Krumovgrad ismiyle oryantal tütün cinsi mevcut. Bölgedeki tütün üretimi 2007 yılından itibaren azalmakta. Son 2-3 yıldan beri ise bu azalma büyük ölçüde hissediliyor. Bunun sebebi, tütün alım fiyatlarının az olması ve bölge halkının Bulgaristan’ın iç kesimlerine ve yurtdışına gitmeleridir. Daha iyi ödenme yapıldığı için çoğu vatandaşlarımız Yunanistan’da çalışmayı tercih ediyorlar.

- Geçen Mart ayında yağan aşırı yağmur ve karlardan meydana gelen hasarlar nedir?

Kırcaali’nin bazı bölgelerinde olduğu gibi, bizde de büyük heyelanlar oluştu. Kırcaali -İvaylovgrad karayolunun Momçilgrad – Krumovgrad kesiminde büyük heyelan oluştu. Maalesef, bu heyelan her geçen gün büyümektedir. Araçların geçebilmeleri için 300 metrelik bir geçici yol yapıldı. Ancak problemin tümünün çözülmesi biraz vakit alacak. Diğer heyelan ise 1995 yılında tescil edilmiş ve son aylarda yine aktif durumda. Bu heyelan Krumovgrad’ın İzgrev semtinde bulunmakta. Potansiyel olarak tehlikeli ve 3 evi etkilemektedir.

Kıklitsa ve Devislivo köylerine yakın bölgelerde aktif heyelanlar bulunmakta. İstihkam faaliyetlerinin ertelenmesi durumunda ana yolun kapanmasına yol açacaktır.

- Hasarın maliyeti ne kadardır?

Rakam vermek zor, ancak gerekli mali kaynaklar az değil. Kar felaketinden dolayı 250 km ilçe yol şebekesinin yaklaşık üçte ikisi etkilenmiş durumda. Bizim kaynaklarımızdan finanse edersek, halkın kolay erişimi için yola çakıl döşemesi yapmamız gerekmektedir. Kar felaketinden dolayı ormanlarımız da ciddi zarar gördü.

- Krumovgrad Belediyesi ne gibi sosyal hizmetler sağlamakta?

Krumovgrad Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından finanse edilen “Çocuk ve Ebeveynlere Entegre Sosyal Hizmetler Sunulması” isimli projeyi gerçekleştiriyor.

Proje, 7 yaş altı etnik gruplardan risk altında çocuklar, ebeveynleri işsiz veya işsizlik parası ile geçinen çocuklar, aile hekimi olmayan ve engelli çocuklara yöneliktir. Ayrıca ebeveynlere yönelik faaliyetler de öngörülüyor. Sosyal hizmetler, onarılmış, modern donanımlı ve özel teknik ekipmana sahip büyük iki katlı eski bir poliklinik binasında gerçekleştiriliyor. Dış cephe duvarlarının komple ısı yalıtımı yapıldı ve birinci katta döşemelerde ısı yalıtımı uygulandı, binada doğramalar yenilendi. Hekim odası, ameliyathane ve psikolog odaları oluşturuldu. “Anaokullarında Çocukların Entegrasyonu” hizmetini gerçekleştiren ekip, anaokulların personelleriyle görüşmeler yapıyor. Ekip, bu anaokullarındaki çocukların merkezi ziyaret edebilecek durumda olup olmadıklarına karar veriyor ve anaokuluna gitmeyen çocukların ebeveynleriyle çalışmalar yapıyor. Bununla sosyal dışlanmanın engellenmesi, okula eşit halde başlamak için beceriler edinilmesi, dil bariyerinin üstesinden gelinmesi amaçlanıyor.

Geleceğin birinci sınıf öğrencileri için yaz okulu organize ediliyor.

- Son yıllarda Krumovgrad nasıl bir değişim yaşadı?

Şehrimizde en büyük park merkez kısmında 20 dekarlık bir alana kurulu. Parkta yenilenen hıyabanlar, kentteki ana yol tarafından giriş yapılan kemer, yaz sahnesi ve bisiklet yolları mevcut. Parkta en büyük atraksiyon şadırvan şelalesidir.

Parkın yeniden yapılandırılması, yenilenmesi ve tamamlanmasına ilişkin proje 1,4 milyon leva tutarında, Kırsal Kesimlerin Kalkınması Operasyonel Programı gereğince gerçekleştirildi. Son yıllarda ise askeri arazileri üzerine yeni bir otogar inşa edildi.

Belediyemizin önceliklerinden biri de anaokulları ve okulların yenilenmesidir. Şu anda şehirde ve büyük köylerde spor tesisleri modernize edilmektedir. 

Kaynak: kmeta.bg