YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2015 19:12   Güncelleme : 07-07-2015 19:16

Uygarlık ile işsizlik karşı karşıya ve işbaşında

Mestanlı’ya gelecek yatırım doğayı tehdit mi ediyor? Başbakan Boyko Borisov, Momçilgrad /Mestanlı/ Belediyesine 1 milyon leva yol yapımı finansmanı sağlıyor. Bölge milletvekili Tsveta Karayançeva’nın duyurduğu haberde, başbakanın Gıda ve Tarım Bakanlığı finansman yapılarından Mestanlı Belediyesine 1 milyon leva kaynak aktaracağını duyurdu. Söz konu

Uygarlık ile işsizlik karşı karşıya ve işbaşında

Mestanlı’ya gelecek yatırım doğayı tehdit mi ediyor?

Başbakan Boyko Borisov, Momçilgrad /Mestanlı/ Belediyesine 1 milyon leva yol yapımı finansmanı sağlıyor. Bölge milletvekili Tsveta Karayançeva’nın duyurduğu haberde, başbakanın Gıda ve Tarım Bakanlığı finansman yapılarından Mestanlı Belediyesine 1 milyon leva kaynak aktaracağını duyurdu. Söz konu kaynağın Ermiş Yaran Baba yatırın hemen altındaki Damlalı Kaya (Dambalı) ile Yazla (Letovnik) köyü arasındaki 1,7 kilometre uzunluğundaki mesafeye asfalt yol yapımı için ayrılacağı anlaşıldı.

İşsizlik doğaya karşı

Çevre halkı tarafından bu haber karışık duygular eşliğinde karşılandı. Bir yandan yerel şirketlerde çalışanlar bu duruma ekmek teknesi olarak bakarken, çevreciler bu yapımın doğaya ciddi zarar vereceği endişesini taşımaktadır. Adının yazılmasını istemeyen yöre sakini bir vatandaş, bu durumun çevreye zarar vereceğini, son yıllarda yapılan vahşi ağaç kesiminin yaraları sarılmadan bu hizmetin bölgeye hızlı ulaşım için bir imkân vereceğini belirtti. İçsiz diğer bir vatandaş ise bu çalışmada yerel işçiler görevlendirdiği durumunda eve, ailesine ekmek götürebileceklerini belirtti.

Her yıl Mayıs ayında beşini altıya bağlayan gecede yüzlerce kişi Dambalı’da kaynayan ve “canlı” olduğuna inanılan suda derdine derman aramaya geliyor.

Efsane

Efsaneye göre Horasanlı ermiş oldukları kabul edilen Kırklar, orada yemek yemiş ancak susuzluklarını dindirecek su olmadığını görünce, aralarından biri, Yaran Baba davranıp kayaya yumruğu ile vurmuş ve oracıkta su fışkırmış ve akmaya başlamış. Ancak Yazla köyüne doğru akan suyu görünce, oradakilerine zarar vermemesi için Ermiş Yaran Baba işlenmemiş aba ile suyun akışını engellerken, “Akmasa da, en azından damlasın…”, dediğine inanılıyor.   

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER - Mestanlı