Komik
Giriş Tarihi : 01-10-2015 16:25   Güncelleme : 01-10-2015 16:25

Yakın Doğu’daki krizden dolayı HÖH Milli Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını istedi

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Meclis’te okuduğu bildirgeyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı

Yakın Doğu’daki krizden dolayı HÖH Milli Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını istedi

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Meclis’te okuduğu bildirgeyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in Milli Güvenlik Konseyi’nin Yakın Doğu’daki krizden dolayı olağanüstü toplantı yapılması çağrısında bulundu. Mestan’ın kullandığı ifadelere göre dünya birkaç günde değil, birkaç saat içinde değişiyor “ve biz son on yıllarda belki de en kötü jeopolitik krizle karşı karşıyayız".

Mestan’ın ifadelerine göre Bulgaristan bu konuda net bir pozisyon almalı ve bu pozisyonla Bulgar devlet adamlarının, Brüksel’de yapılan zirve toplantılarına ve başka uluslararası teşkilatlara katılmaları gerekir.

HÖH Başkanı, “HÖH Meclis Grubu’nun kesin görüşü şudur ki, Avrupa Birliği’nin (AB) çıkarlarının ve Ortak Avrupa-Atlantik alanının savunması sadece Brüksel’deki AB yöneticilerinin sorumluluğu olamaz” dedi.

Bunun her bir AB üyesi ülkenin sorumluluğu olduğunu söyleyen Mestan, “Biz bu konularda çok net bir pozisyona sahip olmalıyız” diye belirterek, Bulgaristan’ın AB’nin ortak, ciddi ve kararlı pozisyonunun hazırlanması sürecinde yer alabileceğini kaydetti.

Şu anda Bulgaristan’da sığınmacı krizinin söz konusu olmadığını kaydeden Lütfi Mestan, “Umarım Bulgaristan’da hiç kimse ülkemizin bir güvenlik adası olarak kalacağına inanacak kadar saf değil” diye sözlerine ekledi. HÖH’ün mülteci krizine bir tepki olarak bütün bir konsepte sahip olduğunu hatırlatan Mestan, “Krize en yeterli tepki, Birliğin Batı Balkan ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri yönünde genişlemesinin devam etmesiyle AB’nin güvenlik alanının genişletilmesi” diye görüşlerini aktardı.

Mestan’ın ifadelerine göre AB dışındaki Batı Balkan ülkeleri, AB’nin bir parçası olmaları haline kıyasla Birliğe daha fazla belirsizlik ve tehditler oluşturuyor.

Lütfi Mestan, “Meclis’teki diğer partilerin liderleri ve Cumhurbaşkanı’nın buna nasıl tepki vereceğini bekliyoruz” dedi. 

Kaynak: Kırcaali Haber