SİYASET
Giriş Tarihi : 11-04-2016 13:15   Güncelleme : 11-04-2016 13:17

Lütfi Mestan, oybirliğiyle DOST Partisi Genel Başkanı seçildi

Başkent Sofya’da Milli Kültür Sarayı 3 Nolu Salonu’nda dün gerçekleşen ilk kurultayda 1103 delege Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'ni (DOST) kurdular. Beklendiği gibi Lütfi Mestan, oybirliğiyle Genel Başkan seçildi. Kabul edilen parti tüzüğüne göre Mestan, ancak iki dönem Başkanlık makamında kalabiecek. Başkanlığa tek aday olan Mestan’ı Hüseyin Hafızov, “Bizim doğal liderimiz” ifadesiyle tanıttı. Lütfi Mestan delegelere şu sözlerle seslendi:” Bu salonda bizi bir araya getiren şey AB ve NATO’nun evrensel değerlerine olan inancımız ve Bulgaristan’ın milli

Lütfi Mestan, oybirliğiyle DOST Partisi Genel Başkanı seçildi

Başkent Sofya’da Milli Kültür Sarayı 3 Nolu Salonu’nda dün gerçekleşen ilk kurultayda 1103 delege Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'ni (DOST) kurdular.
Beklendiği gibi Lütfi Mestan, oybirliğiyle Genel Başkan seçildi.

Kabul edilen parti tüzüğüne göre Mestan, ancak iki dönem Başkanlık makamında kalabiecek.
Başkanlığa tek aday olan Mestan’ı Hüseyin Hafızov, “Bizim doğal liderimiz” ifadesiyle tanıttı.

Lütfi Mestan delegelere şu sözlerle seslendi:” Bu salonda bizi bir araya getiren şey AB ve NATO’nun evrensel değerlerine olan inancımız ve Bulgaristan’ın milli çıkarının ayrılmaz bir şekilde AB ve NATO ile bağlı olduğuna dair derin kanaatimizdir. Bu inanç özgürlük, sorumluluk ve hoşgörüyü de dahil ediyor”.

Mestan, dünkü 10 Nisan tarihinde Bulgaristan vatandaşlarının çıkarlarına, seçmenlere hizmet edecek yeni, liberal, açıkça NATO ve AB değerlerini izleyecek, Bulgaristan’ın milli çıkarları için çalışacak, modern vatandaşlık yurtseverliği çizgisinde yürüyecek bir parti kurulduğuna vurgu yaptı. Mestan, “Başarıp başarmayacağımız sorusunun cevabı bizdedir. Bu Bulgaristan’ın tüm vatandaşlarına aynı muameleyi gösteren demokratik, Avrupa-Atlantik değerleri ekseninde ilerleyen bir ülke olmasından ibaret davamız uğruna ne kadar özveriyle çalışacağımıza bağlıdır” dedi.

DOST partisinin tüzüğünde belirtilen hedefler arasında reformist güçlerin enerji engelini aşması için Büyük Millet Meclisi kurulması, Anayasa’da köklü değişiklikler yapılması, yargıda kararlı ve kapsamlı reformlar yapılması, tekelciliğe karşı piyasa kurulması bulunuyor. Tüzükte taraftar figürü hazırlanması ve tartışma kulüpleri oluşturulması da öngörülüyor. Siyasi gözlemciler, tüzükte bu tür hedeflerin ve figürlerin yer almasının sağ partilere bir tavsiye olduğunu düşünüyorlar.

Yeni partinin ulusal organları Ulusal Konferans, Ulusal Konsey, Başkanlık, Yürütme Konseyi ve Ulusal Denetleme Konseyi’dir. Partiye bağlı olarak 35 yaş altı yaşında üyeleri olan Gençlik Kolları teşkilatı kurulacak.

DOST partisi, kendi gelirleri ve Parlamento seçimlerinde yüzde 1 seçim barajını geçerse, sağlanacak devlet sübvansiyonu ile finanse edilecek. Partinin kendi gelirleri, üyelik ücreti, bağış ve miraslar, kendi gayrimenkulleri, banka mevduatı faizleri, menkul değerlerden elde edilen gelirler, kanunların izin verdiği miktarda banka kredileri çekilmesi ve başka meşru yollarla elde edilecek. Onların arasında yayıncılık faaliyeti, telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarının kullanımı, satış ve basılı ve görsel-işitsel materyallerin dağıtımı yer alıyor.

Üyelik ücretinin tutarı, ödeme süresi ve şekli DOST partisinin ilk Ulusal Konsey toplantısında belirlenecek.


 

Kaynak: Kırcaali Haber