YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2016 12:34   Güncelleme : 03-05-2016 12:34

Bu yıl 2500 kişi, Dambalı Tepesi’nde hasta çocuklarına şifa arayacak

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, “Bu yıl da 2500 kişinin 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede hasta çocuklarına şifa aramak için Dambalı Tepesi’ne çıkmaları bekleniyor. Asırlardır süregelen bir gelenek üzere Sünni ve Alevi Türkler, Hıristiyan ve Müslüman Bulgarlar ve Romanlar, şifalı kaynak suyundan içmek için Bulgaristan’ın her yerinden buraya akın ediyorlar. Yunanistan, Türkiye, Kıbris, Romanya gibi ülkelerden gelen insanlar da var. 2001 yılından bu yana bu eşsiz benzersiz insan toplanmasını Belediye organize ediyor. Birçok sembolik anlam taşıdığı için bu

Bu yıl 2500 kişi, Dambalı Tepesi’nde hasta çocuklarına şifa arayacak

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, “Bu yıl da 2500 kişinin 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede hasta çocuklarına şifa aramak için Dambalı Tepesi’ne çıkmaları bekleniyor. Asırlardır süregelen bir gelenek üzere Sünni ve Alevi Türkler, Hıristiyan ve Müslüman Bulgarlar ve Romanlar, şifalı kaynak suyundan içmek için Bulgaristan’ın her yerinden buraya akın ediyorlar. Yunanistan, Türkiye, Kıbris, Romanya gibi ülkelerden gelen insanlar da var. 2001 yılından bu yana bu eşsiz benzersiz insan toplanmasını Belediye organize ediyor. Birçok sembolik anlam taşıdığı için bu geleneksel kutlama Belediye’nin Kültürel Etkinlikler Takvimi’nde “İnanç, Gelenek ve Sağlık” başlığı altında yer alıyor. Tepede üç türbe mevcut. Bu tepede Kırklar-Kırk Alevi Dervişin yaşadığına dair bir inanç var” diye bildirdi. Mehmet, Belediyenin İlçe Emniyet Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve İtfaiye Şube Müdürlüğü’nün desteği ile gece boyunca hasta çocuk ve onlara refakat eden yakınlarının tepeye taşınmaları için dağ arabaları sağlayacağını vurguladı. Suyun şifalı olduğuna inanılan çeşmenin bulunduğu yerde aydınlatma yapılacak.

Erol Mehmet, “Suyun şifalı olduğuna dair inancın üzerine vurgu yapılmasını arzu ederiz. İnsanlar bu suyun Hıdırlez veya Gergövden gününde hastalara şifa verdiğine inanıyorlar. Hemen hemen her yıl konuşamayan çocukların konuşmaya başladığına dair olaylardan haberdar oluyoruz. Bilimin çaresiz kaldığı durumlarda ebeveynlerin son umudu bu su” diye paylaştı.

Belediye Başkan Yardımcısı, misafirlerin Dambalı Tepesine kolay ulaşmaları için Belediyenin tekrar yolda yaptığı çalışmaları tamamladığını belirtti. Yolun asfaltlanması için Başbakan tarafından vaat edilen finansman sağlanması bekleniyor.

Momçilgrad İlçesi’nde Paskalya Yortusu ve “İnanç, Gelenek ve Sağlık” başlığı altındaki Dambalı’da geleneksel Hıdrellez ve Gergövden Kutlama Etkinliği ile Mayıs Kültür Günleri’ne başlanıyor. 9 Mayıs-Avrupa Günü ve Zafer Günü’nü kutlama etkinlikleri düzenlenecek. Nov Jivot Halk Toplum Merkezi’nin 90.kuruluş yılı münasebetiyle birçok etkinlikler öngörülüyor. 18 Mayıs’ta Müzeler Günü kutlanacak. Kutlamaların doruk noktası 24 Mayıs-Slav Alfabesi ve Bulgar Eğitim ve Kültür Günü’nü Kutlama Etkinliği olacak. 

Kaynak: Kırcaali Haber