Komik
Giriş Tarihi : 09-05-2016 13:01   Güncelleme : 09-05-2016 13:03

Karamantsi köyünde Bulgarlaştırma süreci mağdurları anıldı

Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu gerçekleştirilen köy şenliği kapsamında Bulgarlaştırma sürecinin 32.yılında asimilasyon politikası mağdurları da anıldı. Şenliğe 3 binden fazla kişi katıldı. 10.00’da okullardan katılan folklor grupların sunduğu gösterilerle başlayan program saat 11.30’da resmi konukların bir araya gelen 3 binden fazla kişiye hitaben selamlama konuşmalarıyla devam etti. Anma töreninde yer alan resmi konuklar arasında ev sahibi konumundaki Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)

Karamantsi köyünde Bulgarlaştırma süreci mağdurları anıldı

Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu gerçekleştirilen köy şenliği kapsamında Bulgarlaştırma sürecinin 32.yılında asimilasyon politikası mağdurları da anıldı. Şenliğe 3 binden fazla kişi katıldı. 10.00’da okullardan katılan folklor grupların sunduğu gösterilerle başlayan program saat 11.30’da resmi konukların bir araya gelen 3 binden fazla kişiye hitaben selamlama konuşmalarıyla devam etti.

Anma töreninde yer alan resmi konuklar arasında ev sahibi konumundaki Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ve Razgrad Milletvekilleri Ruşen Riza ve Hasan Ademov, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, Haskovo (Hasköy) Milletvekilleri Mehmet Ataman ve Saliha Emin, Loveç Milletvekili Ceyhan İbryamov, HÖH Haskovo İl Başkanı Ercan Yusuf, HÖH Mineralni Bani İlçe Başkanı Efrem Yüzeyir, HÖH Merkez Konseyi Üyesi ve Eski Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yücel Atilla, Eski Haskovo Valisi Kadir İsov, Karamantsi Muhtarı Müren İbryam, Eski Mineralni Bani Belediye Başkanları Yaşarali Ahmet ve Orhan Şaban ve Mineralni Bani Belediye Meclis Başkanı Mehmet Latif hazır bulundular. Törende 10 Mayıs 1984 yılından sonra siyasi tutuklular Ramadan Halibram, Feim Ömer, Nuri Fahri, Mümün Süleyman, Halibram Ferat, Remzi Mümün, Ömer Yusuf, Hasan Fahri, Aptula Ferat ve artık rahmetli olan siyasi mağdurların yakınları da konuklar arasında yerlerini aldılar.

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender yaptığı selamlama konuşmasında mağdurlara dönerek, “Bulgaristan’da demokratik geçiş sürecinin başlamasına katkısı olan tüm bu kişilere teşekkür etmek isterim” dedi. İskender, “Her geçen yıl burada bir araya toplandığımızda bizim ilçede altyapıda gelişme olduğunu görüyoruz” diye belirtti. Belediye Başkanı, Törene katılıp önemli mesajlar vermesi beklenen HÖH partisinin yeni seçilen Başkanı Mustafa Karadayı’nın son anda çıkan görevleri sebebiyle Karamantsi köyüne gelemediğini aktardı. Mümün İskender, “Demokratik dönüşüm Karamantsi köyünde başladı. 10 Mayıs 1984 tarihinde bu köyde toplum merkezinde düzenlenen köy toplantısı sonrasında 60 kişi gözaltına alınmıştır. Daha sonra onlardan 6’sı 4-5 yıl hapis cezasına mahküm ettirilip, farklı hapislere gönderilmiştir. Toplantıdan sonra yaklaşık 130 kişi o zamanki DS adındaki istihbarat servisine ifade için çağrılmıştır” dedi. 1989 yılındaki Büyük Göç sırasında yaklaşık 120 ailenin köyden zorla Türkiye’ye göç ettirildiğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber