SİYASET
Giriş Tarihi : 11-05-2016 14:32   Güncelleme : 11-05-2016 14:32

Sofya’ya Müslüman Belediye Başkanı seçilebilir mi?

Bizim başkentimizde sosyalist istemiyorlar, isterlerse en iyi yönetici bile olsalar Roman, başka bir dine mensup biri veya homoseksüel birinin seçileceğini hiç düşünemiyorum.

Sofya’ya Müslüman Belediye Başkanı seçilebilir mi?
Bizim başkentimizde sosyalist istemiyorlar, isterlerse en iyi yönetici bile olsalar Roman, başka bir dine mensup biri veya homoseksüel birinin seçileceğini hiç düşünemiyorum.
 
Londra’da herşey mümkün. İslamofobi ebola virüsünün hızında dünyaya yayılıyor.  
Dram yapmadan Batı Avrupa’nın en büyük şehri Londra’nın ikibinlik tarihinde belediye başkanlığına bir Mslüman seçildi. Sadık Han, Pakistan göçmeni bir ailenin oğlu. DNA’sında tek bir avrupalı hücre olmamasına rağmen dünya ticaret merkezinin yönetimine geldi.
 
Kimse yükselen islamdan bahsederek panik yaratmadı. Sokaklara Allahu Ekber diye bağıran fanatikler çıkmadı. Şimdiye kadar olduğu gibi hatta televizyon kanalları bile Batı medeniyetinin ve Hristiyan değerlerin sonu geliyor demedi.
 
İnsanlar sadece Sadık Han’ı alkışlıyordu. O ise duygusal bir konuşmada Londralıların iyi maaş almalarını, işten sonra evlerine dönebilecekleri güzel yolların olmasını, kendilerini güvende hissetmelerini istediğini söyledi.
 
Bulgaristan’da Müslüman olsun olmasın her vatandaşın istediği şeyler bunlar.
 
Eğer Han’ın dini mensubiyeti yüzünden belediye başkanı seçildiğini düşünüyorsa birileri yanılıyor. Oyle değil.
 
Londra’yı yönetmen için beceri gerekiyor ve seçmenler tam da bununla değerlendiriyor. Seçmen bu aday yapabilir mi yapamaz mı diye bakıyor.
 
Bulgarlar başkentimize farklı bir belediye başkanı seçerler miydi?

 
 
Seçim gününün sonunda ana haber bültenlerinin bugün Sofya belediye başkanı olarak Mümin Aliahmedov’un seçildiğini duyurduğunu düşünün.
 
Bir saat sonra şehir karşı eylemlerle taşacaktı. Birileri destek verecek ve başkaları da hakaret edecek. Milliyetçiler Sofya sokaklarında dolaşmaya başlayacaklar. Ateşli tartışmalara şahit olacağız.
 
Sakin olun. Yakın zamanda toplum psikolojisine yabancı bir belediye başkanına sahip olmayacağız. Kurnaz, kahraman ve iyi kalpli bayanlar olacaklar hep…
 
Başbakan Boyko Borisov bile istese Sadık Han, Sofya’da başkan olamaz çünkü Bulgarın anlayışına gore fazla tuhaf kalacak.
 
Bulgarlar, yeteneğin üzerine düşünmüyor, tanımadıklarından korkuyor.
 
Sofya belediye başkanlığı için bir Müslüman başkana oy vereceğimizden şüpheliyim. Ne kadar hoşgörüye sahip olduğumuzu bilyoruz…
 
Bir deyim vardır; Bulgarlarımız nasılsa, Türklerimiz de öyle.
 
Ama bir gün New York belediye başkanlığına Bulgaristan göçmeni Mümin Aliahmedov gelirse nasıl böbürleneceğimizi düşünüyorum.
 
Ama Sofya’nın değil, New York’un başkanı olursa gururlanacağız. 
 
EMİL SPAHİYSKİ
Trud Gazetesi